mam talent

I Ty też. Nie wiem, jak ty ale ja często o tym zapominam. Myśl inspirowana dzisiejszym kazaniem, w którym o talentach właśnie było, a kazanie bardzo dobre, wygłoszone przez bardzo sympatycznego i utalentowanego w tym kierunku człowieka. Jaka pierwsza, ważna myśl? Nie ma ludzi nie utalentowanych w żadnym kierunku. To dobra wiadomość. Po prostu ich nie ma, są ludzie leniwi, a takimi ludźmi są ci, którzy twierdzą, że talentu żadnego nie posiadają. Bzdura. Tu proponuję wyjść ze strefy komfortu. Jeden krok naprzód przez barierę „ochronną” utyskiwań na własną beznadziejność i tęskny wzrok za ludźmi „utalentowanymi”. Odnoszącymi sukcesy albo błyszczącymi kolejnym dobrze rozwiązanym zadaniem z matematyki.

Znalezienie swojego talentu to raczej wysiłek nieduży. Tak sądzę, ale może się mylę także każdemu to wyzwanie pozostawiam. Druga myśl: nie ma talentów lepszych albo gorszych. Opowieść z życia wzięta, a jakże: zawsze zazdrościłam znajomym, którzy wymiatali na matematyce i/lub wychowaniu fizycznym. Ta łatwość, z jaką ktoś z małą zmarszczką na czole rozwiązuje rozwiązanie z iksem i igrekiem. A dla mnie ten igrek to już zła wiadomość i betonowe buty. Ile razy czułam się gorsza i nie dość dobra, taka byle jaka, bo nie lecę z równaniami jak po masełku? Niezliczoną ilość razy. Od dziecka po studia. I ile razy myślałam z buntem, dlaczego ludzie lepsi z przedmiotów nie ścisłych są określani podświadomie i świadomie jako gorsi? Też niezliczoną ilość razy. Miliony, tryliony. Tylko czasem zaświecała się iskierka dumy, kiedy siadałam nad pustą kartką papieru na języku polskim, stawiałam pierwsze słowo i leciało. Po prostu leciało i nawet to czasem miało sens. Czasem iskierka zostawała na chwilę podpalana większym ognikiem, kiedy komuś się to naprawdę podobało. Ale zaraz ognik gasł, bo nikt w domu tego nie docenił Nikt nie zobaczył nigdy piątki ani szóstki z polskiego, liczyły się tróje z matematyki. Nie będę się nad tym dłużej rozwodzić, powiem tylko jedno. Nigdy nie mówcie dzieciom, przyjaciołom, rodzinie, że to, w czym akurat jest dobry, nie jest ważne w życiu. Nie piętnujcie ich za to, co im nie idzie. Nie mówcie tak dzieciom.

Co do wychowania fizycznego to krótko i prosto. Nie szło mi. Gdzieś tam zdawałam sobie sprawę z tego, że naprawdę nie każdy musi umieć przeskoczyć kozła i nie każdego musi interesować siatkówka. Mam prawo stać jak drąg na boisku. Bo po prostu nie czuję tego. Czy to znaczy, że się nie ruszam. Jasne, że nie. Znalazłam Chodakowską, znalazłam kochane konie i narty. Spacery. I zmywam piętno dawnej niezdarnej dziewczynki, której nikt nie chciał mieć w drużynie.

Pierwsza prośba do środka was wypowiedziana już została. Znajdźcie swój talent, dni lecą, młodsi już nie będziemy. Potem za niego podziękujcie Bogu lub nie, ale nawet jakąś nieukierunkowaną wdzięczność chyba każdy poczuje. Po drugie – nie ma talentów gorszych. Może są mniej lukratywne na pierwszy rzut oka. Co z tego, że nic nie dostanę za prowadzenie bloga, albo ktoś mało dostanie jako mechanik samochodowy? Liczy się ta iskra, zapłon, to takie światło, kiedy nagle dostajesz wrażenie, że to zrobisz super. S u p e r. I doskonale znasz rozwiązanie. Ludzie się na tym poznają. Talenty nasze świecą nam w rękach.

Jedyne, czego się wystrzegać trzeba to lenistwo. Strefa komfortu która powinna być jak najmniejsza. Ten post jest też oczywiście dla mnie…

Sądzę, że wszelkie cierpienia jakich przysporzyła mi matematyka były potrzebne. Jak i moja dość duża nieumiejętność rozwiązywania równań. Chcę dojść do momentu, w którym słabości będą siłą. Jestem człowiekiem słabym i nieśmiałym.

Ale wiecie co, jak zrobię coś całkiem na przekór mojej nieśmiałości, to jestem ktoś.

4 thoughts on “mam talent

  1. ja tam zawsze cię chciałam mieć w drużynie 😀 byłyśmy najlepszą drużyną na każdym w-fie
    ale z resztą tekstu mogę się zgodzić.

  2. Ja też JM mówiłem, że chcę być grała u mnie w składzie, ale JM mówił, że jesteś dziewczyną i nie ma takiej możliwości…
    Aha, i jeszcze roweeeery poza nartami, spacerami itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.